POZIV U utorak se obilježava 33. obljetnica bitke za Dragišiće

Piše: Hrvoslav Pavić

12:00 pm, 22 veljače, 2026

Image

U utorak 24. veljače navršavaju se 33 godine od bitke za Dragišiće – herojska pogibija Jakova Crvelina, Borisa Kartela, Borisa Troskota i Borislava Periše iz Krkovića bit će obilježena polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na mjestu stradanja te misama u Tisnom i Čistoj Velikoj.

Tog hladnog jutra 24. veljače 1993. godine, nakon neravnopravne šestosatne borbe u kojoj su ostali bez streljiva, desetorica branitelja su se predali i nad njima je počinjen sramni zločin. Iako malobrojniji i naoružani samo pješačkim oružjem, ručnim raketnim bacačem uspjeli su onesposobiti jedan neprijateljski tenk i nekolicinu neprijatelja su izbacili iz stroja – dvojica napadača su poginula, a trojica su ranjena (POVEZNICA).

Foto: Rudinapress.hr/Hrvoslav Pavić

Iz bezobzirne osvete zbog gubitaka koje su im nanijeli u borbi, četnici su napravili pokolj među zarobljenicima, tako da su do zatvora u Kninu živa su stigla samo šestorica. Tijela mučki ubijenih Jakova Crvelina iz Tisnog i Borisa Kartela iz Putičanja su razmijenjena, kao i šestorica preživjelih, dok se sudbine i posljednja počivališta Borisa Troskota iz Kašića Banjevačkog i Borislava Periše iz Krkovića ni danas ne znaju.

Za ratni zločin koji je 24. veljače 1993. godine počinjen nad desetoricom hrvatskih branitelja zarobljenih nakon bitke za Dragišiće pred Županijskim sudom u Splitu podignuta je optužnica protiv dvojice okrivljenika POVEZNICA.

Pridružimo se u utorak obitelji, prijateljima i suborcima stradalih u traženju istine i pravde na koju čekaju već 33 godine:

Podijeli sa prijateljima